01:05

Carlos Alcaraz

Alcaraz si Zverev isi disputa coroana de la Roland Garros

In absenta Regelui Rafael Nadal si a liderului mondial Novak Djokovic, pentru coroana suprema de la Roland Garros au ajuns sa se lupte Carlos Alcaraz si Alexander Zverev, doi jucatori care n-au mai fost vreodata in aceasta faza a turneului de la Paris.

Adversarul lui Carlos Alcaraz din finala Roland Garros 2024

Alexander Zverev s-a calificat in finala turneului Roland Garros, dupa ce l-a invins in patru seturi pe Casper Ruud, scor 2-6, 6-2, 6-4, 6-2.

Se cunoaste al doilea finalist de la Roland Garros. Alexander Zverev va juca in marea finala impotriva lui Carlos Alcaraz

Neamtul Alexander Zverev, al patrulea favorit, s-a calificat vineri, 7 iunie 2024, in marea finala de la Roland Garros programata duminica, 9 iunie, la Paris. Germanul l-a invins pe dublul finalist, Casper Ruud, in patru seturi, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-4, 6-2.

CORESPONDENTA DE LA PARIS Pregatit sa preia coroana lui Rafa de la Roland Garros

Trebuie sa suferi pentru a castiga, a spus Carlos Alcaraz dupa meciul epic castigat contra lui Jannik Sinner in semifinala de la Roland Garros. Tenisul spaniolului a fost mai clar si mai inspirat pe finalul unei adevarate batalii de patru ore si noua minute 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3 in favoarea sportivului din Murcia). Carlitos da toate semnele ca este pregatit sa preia coroana lasata vacanta de regele zgurii de pe Chatrier, Rafael Nadal.

Primul finalist de la Roland Garros - Duel de peste patru ore

Carlos Alcaraz a obtinut calificarea in finala turneului Roland Garros, dupa ce l-a invins in cinci seturi pe Jannik Sinner, scor 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3.

Carlos Alcaraz ajunge in finala Roland Garros. Spaniolul l-a invins pe Jannick Sinner

Jucatorul spaniol Carlos Alcaraz, favoritul numar 3, a reusit o victorie dramatica in semifinalele de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Ibericul l-a invins pe italianul Jannick Sinner, favoritul numar 2, intr-un meci maraton de 4 ore si 12 minute, scor 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3. Alcaraz 21 ani) a .

Alcaraz este primul finalist de la Roland Garros. A trecut de Sinner intr-un meci de poveste VIDEO

Carlos Alcaraz a devenit primul finalist de la Roland Garros, dupa o semifinala tensionata, in cinci seturi, impotriva lui Jannik Sinner. Scorul final a fost 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3 in favoarea ibericului.

Ben Stiller, sotia Christine Taylor si fiica lor Ella au fost impreuna la meciul dintre Alcaraz si Tsitsipas de la French Open

Christine Taylor si Ben Stiller impreuna cu fiica Ella au urmarit meciul din sferturile de finala la masculin intre Carlos Alcaraz din Spania si Stefanos Tsitsipas din Grecia in ziua a zecea a Openului francez 2024 de la Roland Garros pe 04 iunie 2024 la Paris, Franta. Ben Stiller s-a bucurat de o dupa-amiaza captivanta la Paris cu sotia si fiica sa .

VIDEO. Carlos Alcaraz a ajuns in semifinalele Roland Garros, acolo unde il va intalni pe italianul Sinner

Carlos Alcaraz merge ceas la Roland Garros. Spaniolul s-a calificat in semifinalele turneului din Franta, dupa o victorie in fata lui Tsitsipas cu 6-3, 7-6 3), 6-4, dupa doua ore si 15 minute de joc. Jucatorul spaniol il va intalni in semifinale pe italianul Jannik Sinner. Alcaraz are acum 50 de victorii si 10 infrangeri .

CORESPONDENTA DE LA PARIS Rivalitate doar pe hartie

S-a vorbit mult in centrul de presa de la Paris despre meciul vedeta al sferturilor de pe tabloul masculin de simplu de la Roland Garros. Calcule si variante despre un duel dintre doi rivali ai noii generatii din tenis, Carlos Alcaraz 21 de ani) si Stefanos Tsitsipas 25 de ani). Rivali, da, dar doar pe hartie.

Carlos Alcaraz s-a calificat in semifinale la Roland Garros

Jucatorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz, locul 3 mondial, s-a calificat in semifinale la Roland Garros, al doilea grand slam al anului.

Carlos Alcaraz, in semifinale la Roland Garros 2024 - A eliminat unul dintre cei mai buni jucatori pe zgura

Carlos Alcaraz a obtinut calificarea in semifinalele turneului Roland Garros, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 7-63), 6-4.

Carlos Alcaraz, victorie lejera in optimile Roland Garros 2024

Carlos Alcaraz s-a calificat duminica in sferturile turneului Roland Garros, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-3, 6-3, 6-1.

VIDEO Carlos Alcaraz, in optimi la Roland Garros 2024 - A invins fiul unui campion de Grand Slam

Carlos Alcaraz a facut pasul in optimile de la Roland Garros 2024, al treilea favorit al competitiei de la Paris invingandu-l in trei seturi pe Sebastian Korda.

Carlos Alcaraz, calificare in turul trei la Roland Garros - Set pierdut cu locul 176 ATP

Carlos Alcaraz a obtinut calificarea in turul trei la Roland Garros, dupa ce l-a invins in patru seturi pe Jesper De Jong, scor 6-3, 6-4, 2-6, 6-2.

Carlos Alcaraz, victorie lejera in primul tur la Roland Garros

Carlos Alcaraz a obtinut calificarea in turul doi la Roland Garros, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Jeffrey John Wolf, scor 6-1, 6-2, 6-1.

ATP: Al treilea jucator al lumii a anuntat ca nu va participa la Mastersul de la Roma

Carlos Alcaraz a anuntat in cursul zilei de vineri ca nu va participa la Mastersul de la Roma, fostul lider ATP invocand o accidentare la mana. Turneul de la Foro Italico va avea loc in perioada 8-19 mai si reprezentina ultmul test important inainte de Roland Garros.

VIDEO Surpriza la ATP Madrid - Campionul en-titre a fost eliminat in sferturi

Carlos Alcaraz a fost eliminat in sferturile turneului ATP de la Madrid, dupa ce a fost invins in trei seturi de Andrey Rublev, scor 6-4, 3-6, 2-6.

Rublev il elimina pe Carlos Alcaraz de la Madrid dupa doua ore de joc

Carlos Alcaraz, tenismanul spaniol care ocupa locul 3 in clasamentul mondial, a suferit o infrangere in sferturile de finala ale turneului ATP Masters 1. 000 de la Madrid. Competitia, care dispune de premii totale in valoare de 7. 020 de euro, se desfasoara la Caja Magica. Alcaraz a fost invins in trei seturi, scorul final fiind 4-6, .

Carlos Alcaraz, detinatorul trofeului, a fost eliminat din sferturile turneului ATP de la Madrid

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numarul 3 mondial si detinatorul trofeului, a fost eliminat in sferturile de finala ale turneului ATP Masters 1. 000 de la Madrid, de catre rusul Andrei Rublev.