01:06

Alcaraz Open

VIDEO Carlos Alcaraz, in sferturi la ATP Buenos Aires Al doilea favorit a fost eliminat

Carlos Alcaraz a castigat primul meci disputat dupa Australian Open 2024, fostul lider mondial calificandu-se in sferturile turneului ATP 250 de la Buenos Aires.

Clasamentul ATP: Novak Djokovici se mentine lider

Tenismanul sarb Novak Djokovici se mentine pe primul loc in clasamentul ATP dat publicitatii luni, dupa Australian Open. Sarbul are 9. 855 de puncte si este urmat de spaniolul Carlos Alcaraz, cu 9. 255 puncte.

Carlos Alcaraz, prima reactie dupa eliminarea de la Australian Open 2024

Carlos Alcaraz, al doilea favorit de la Australian Open, a fost eliminat in faza sferturilor de Alexander Zverev, dupa un meci in care neamtul a dominat disputa de la un capat la celalalt.

Carlos Alcaraz, spulberat de Alexander Zverev. Avem careul de asi de la Australian Open

Spaniolul, in cadere libera.

VIDEO Al doilea favorit, eliminat de la Australian Open 2024 - Tabloul semifinalelor masculine

Carlos Alcaraz, al doilea favorit, a parasit Australian Open 2024 in sferturi, ibericul cedand destul de clar meciul cu Alexander Zverev cap de serie sase). Germanul s-a impus in patru seturi, scor 6-1, 6-3, 6-72), 6-4, dupa un meci de trei ore si 5 minute.

Carlos Alcaraz, calificare la pas in sferturile Australian Open 2024 - Set castigat cu 6-0

Carlos Alcaraz continua parcursul foarte bun de la Australian Open 2024, ibericul obtinand fara emotii calificarea in sferturi. Al doilea favorit de la Melbourne l-a invins in trei seturi pe Miomir Kecmanovic.

VIDEO Carlos Alcaraz, in optimi la Australian Open 2024 - A stat pe teren doar 65 de minute

Carlos Alcaraz a obtinut calificarea in optimile de la Australian Open 2024, al doilea favorit de la Melbourne avand parte de un meci foarte scurt cu surprinzatorul Juncheng Shang ocupantul locului 140 in clasamentul mondial).

Carlos Alcaraz si-a egalat cea mai buna performanta la Australian Open. Rezultatul obtinut de spaniol

Carlos Alcaraz l-a invins pe italianul Lorenzo Sonego, in patru seturi, scor 6-4, 6-7, 6-3, 7-6, la capatul unui meci de aproape trei ore si jumatate, si s-a calificat in turul al treilea la turneul de la Australian Open. Pentru un loc in optimile de finala, Alcaraz va trebui sa-l infrunte pe chinezul Juncheng Shang, .

Australian Open: Carlos Alcaraz, in turul trei

Jucatorul de tenis Carlos Alcaraz, locul 2 mondial, s-a calificat in turul trei la Australian Open, primul grand slam al anului.

Carlos Alcaraz, primul set pierdut la Australian Open 2024 - Ibericul merge in turul trei

Carlos Alcaraz a avut parte de un meci dificil cu Lorenzo Sonego: al doilea favorit de la Australian Open 2024 a pierdut un set si a avut nevoie de trei ore si jumatate pentru a obtine calificarea in turul al treilea.

Victorii clare pentru Alcaraz, Swiatek si Rybakina in a treia zi la Australian Open

Spaniolul Carlos Alcaraz a inceput cu o victorie convingatoare parcursul de la Australian Open, unde incearca sa opreasca seria de titluri a sarbului Novak Djokovic.

Australian Open 2024: Carlos Alcaraz, calificare lejera in turul al doilea

Ajuns la 37 de ani, Richard Gasquet a rezistat doar un set impotriva lui Carlos Alcaraz, al doilea favorit de la Melbourne avand castig de cauza in trei seturi, scor 7-65), 6-1, 6-2. Ibericul a facut pasul in turul al doilea de la Australian Open 2024.

Carlos Alcaraz si turneul pe care va incerca sa-l castige pentru al doilea an consecutiv

Carlos Alcaraz, jucatorul aflat pe locul 2 in clasamentul mondial, a anuntat ca va participa la Argentina Open, turneu de categorie ATP 250 care se va desfasura la Buenos Aires 10-18 februarie).

Surpriza la ATP Shanghai - Principalul favorit a fost eliminat in optimi

Carlos Alcaraz nu se regaseste dupa eliminarea din semifinalele US Open 2023. invins in penultimul act la Beijing, fostul lider mondial a parasit chiar mai devreme Mastersul de la Shanghai, in faza optimilor de finala.

ATP Beijing: Carlos Alcaraz castiga primul meci disputat dupa US Open 2023 (Rezultatele zilei)

Carlos Alcaraz a debutat cu dreptul la turneul de categorie ATP 500 de la Beijing, principalul favorit invingandu-l in doua seturi pe Yannick Hanfman.

Schimbare de lider - Cum arata noul clasament ATP

Novak Djokovic este incepand de luni noul lider al ierarhiei ATP, sarbul detronandu-l pe Carlos Alcaraz. Campion la US Open 2023, sarbul si-a trecut in CV saptamana 390 din postura de ocupant al locului 1 mondial.

Carlos Alcaraz, decizie drastica dupa infrangerea din semifinalele US Open 2023

Invins de rusul Daniil Medvedev in semifinalele US Open 2023, Carlos Alcaraz a anuntat ca nu va face parte din echipa Spaniei in faza grupelor Cupei Davis.

Carlos Alcaraz a renuntat la Cupa Davis dupa ce a pierdut in semfinale la US Open

Tenismanul Carlos Alcaraz, numarul unu mondial, anuntat, sambata, ca nu va participa la meciurile pe care Spania le va sustine in faza grupelor Cupei Davis, dupa ce a fost invins de rusul Daniil Medvedev in semifinalele turneului US Open.

Carlos Alcaraz si explicatia infrangerii din semifinalele US Open 2023

Carlos Alcaraz, campionul de anul trecut de la New York, s-a oprit in semifinalele turneului US Open si a ratat ocazia de a-si apara titlul cucerit in 2022. Ibericul a fost invins in patru seturi de Daniil Medvedev, scor 6-73), 1-6, 6-3, 3-6.

Alcaraz cade in fata lui Medvedev la US Open. Rusul va da piept cu Djokovic: Trebuie sa joc mai bine decat mine

Daniil Medvedev s-a calificat sambata dimineata in finala de la US Open dupa ce a trecut fara emotii de numarul 1 mondial, Carlos Alcaraz in patru seturi. Vineri noapte, Novak Djokovic se calificase si el in ultimul act, invingand un american. Medvedev a declarat dupa meciul cu Alcazar ca a jucat mai bine decat el insusi, ceea ce va trebui sa faca si contra lui Djokovic in finala. La randul sau sarbul a ajuns pentru a treia oara in cariera in toate finalele de Mare Slem in acelasi an si ar putea deveni cel mai in varsta jucator din Open Era care va castiga la US Open. VIDEO Djokovic i-a inchis telefonul lui Shelton .

actualitate, 01:06