23:45

Medalia Bronz

Elevii din Romania au obtinut o medalie de aur, patru de argint si una de bronz la Olimpiada Balcanica de Matematica, organizata in Bulgaria

Elevii din Romania au obtinut o medalie de aur, patru de argint si una de bronz la Olimpiada Balcanica de Matematica pentru Seniori 2024, organizata in Bulgaria, informeaza Edupedu. Sase medalii pentru elevii romani la Olimpiada Balcanica de Matematica Vlad Titus Spataru este elevul care a obtinut medalia de aur, avand punctajul maxim. Acesta a fost singurul elev din tarile cu statut oficial la balcaniada cu aceasta performanta. Profesorul Catalin Gherghe de la Facultatea de Matematica si Informatica a Universitatii din Bucuresti FMI-UB), care a fost liderul echipei, estimeaza ca Romania s-ar plasa in primele 3 din 22.

Alex Cret, medalie de bronz la Campionatele Europene de judo

Judoka Alex Cret a cucerit medalia de bronz la categoria 90 kg, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb. Cret l-a invins in turul secund pe belarusul Aleksandr Sidorik, in optimi a trecut de sarbul Nemanja Majdov, in sferturi s-a impus in fata francezului Loris Tassier, dar a pierdut semifinala cu azerul Eljan Hajiev, .

Alex Cret a castigat medalia de bronz la Europenele de Judo de la Zagreb

Alex Cret a cucerit medalia de bronz la cat. 90 kg, sambata, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb Croatia).

Tenis de masa: Adina Diaconu, medalie de bronz in circuitul WTT

Adina Diaconu a castigat medalia de bronz la simplu feminin in cadrul WTT Feeder Varazdin 2024 la tenis de masa.

Medalie de bronz pentru Andrei Muntean la Cupa Mondiala Challenge de la Antalya

Andrei Munteanu, singurul roman calificat in concursul masculin de gimnastica artistica de la Jocurile Olimpice 2024, a castigat medalia de bronz in finala de la paralele, duminica, la Cupa Mondiala de la Antalya. Muntean s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,150 puncte, fiind devansat de spaniolul Nicolau Mir, 14,800 puncte, si de ucraineanul Radomir .

Andrei Munteanu, medalia de bronz in finala de la paralele la Cupa Mondiala din Turcia

Andrei Munteanu, singurul roman calificat in concursul masculin de gimnastica artistica de la Jocurile Olimpice 2024, a castigat medalia de bronz in finala de la paralele la Cupa Mondiala de la Antalya Turcia).

Scrima: Amalia Covaliu - bronz in proba feminina de sabie la Europenele pentru juniori

Scrimera romana Amalia Covaliu a cucerit luni, la Napoli, medalia de bronz a probei feminine individuale de sabie juniori, in cadrul Campionatelor Europene de Scrima pentru cadeti si juniori 2024.

Pe urmele tatalui! Amalia Covaliu, medaliata cu bronz la Campionatele Europene de scrima pentru juniori

Amalia Covaliu a castigat medalia de bronz in proba individuala feminina de sabie, luni, in prima zi a Campionatelor Europene de scrima pentru juniori de la Napoli. Fiica fostului campion olimpic Mihai Covaliu, actualul presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman COSR), Amalia Covaliu a fost invinsa in semifinale de bulgaroaica Emma Neikova, cu 15-14.

Romania, bronz in proba feminina de bob-2 de la Cupa Mondiala

Romancele Andreea Grecu si Teodora Andreea Vlad au obtinut medalia de bronz in proba feminina de bob-2, duminica, la Cupa Mondiala de la Altenberg. Grecu si Vlad au fost cronometrate cu timpul de 1 min 54 sec 16100, fiind devansate de doua echipaje germane, Laura NolteDeborah Levi 1:52. 53) si Kim KalickiAnabel Galander 1:53. La monobob, .

Medalia de bronz in proba feminina de bob-2, la Cupa Mondiala de la Altenberg

Romancele Andreea Grecu si Teodora Andreea Vlad au obtinut medalia de bronz in proba feminina de bob-2, duminica, la Cupa Mondiala de la Altenberg Germania).

CM de Natatie Doha: Medalie de bronz obtinuta de Catalin Preda

Catalin Preda a obtinut medalia de bronz in concursul de sarituri in apa de la mare inaltime, la Campionatul Mondial de natatie de la Doha.

Denis Florin Mihai, medaliat cu bronz la Europenele de lupte de la Bucuresti

Sportivul roman Denis Florin Mihai a cucerit medalia de bronz la categoria 55 kg, stilul greco-roman, marti, la Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucuresti, dupa ce l-a invins pe georgianul Nugzari Turtumia. Aflat pe locul 4 in clasamentul mondial al categoriei, Denis Florin Mihai, care e medaliat cu bronz la Europenele de .

CE de Haltere: Medalie de bronz pentru delegatia Romaniei

Madalina Miron a obtinut medalia de bronz la stilul aruncat pentru delegatia Romaniei, in cadrul Campionatelor Europene de Haltere de la Sofia.

GSP: Campioana olimpica, momita sa plece din Romania. Doua milioane de dolari sa fug in America. Familia ar fi ajuns pe strada. ii terminau pe toti

Maricica Puica 73 de ani) a inceput sa practice atletismul la 15 ani, iar cel mai bun an al sau a fost 1984, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, cand a cucerit primul titlu olimpic al probei de 3. 000 m pentru femei din istoria Jocurilor Olimpice. La aceeasi editie a obtinut si medalia de bronz la proba de 1. 500 m. Cum performanta s-a facut in regimul comunist, Puica vorbeste deschis despre problemele cu Securitatea.

CE Handbal masculin: Campioana en-titre castiga medalia de bronz Victorie in fata tarii gazda

Echipa nationala de handbal masculin a Suediei a terminat pe pozitia a treia la Campionatul European, dupa ce s-a impus in finala mica in fata tarii gazda Germania, scor 34-31 18-12).

Prima medalie cucerita de Romania la JO de iarna pentru Tineret 2024

Mihaela Alexia Anton a cucerit luni medalia de bronz in proba feminina de monobob, prima pentru delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice de iarna pentru Tineret de la Gangwon Coreea de Sud).

Medalie pentru Romania la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024

Sportiva Mihaela Alexia Anton a castigat medalia de bronz la monobob la Jocurile Olimpice de Tineret Gangwon 2024.

Scrima: Alexandra Predescu - bronz la Berlin, in etapa de Cupa Mondiala

Spadasina romana Alexandra Predescu a castigat duminica medalia de bronz la etapa de Cupa Mondiala disputata in Germania, Weiser Bar von Berlin.

CM de spada seniori: Alexandra Predescu a cucerit medalia de bronz la Berlin

In etapa a doua de Cupa Mondiala de spada de la Berlin, romanca Alexandra Predescu a cucerit duminica medalia de bronz, dupa semifinala pierduta in fata Alexandrei Ehler.

Tenis de masa: Bronz pentru Romania in proba de dublu mixt la WTT Star Contender Doha 2024

Perechea formata din Bernadette Szocs si Ovidiu Ionescu a obtinut medalia de bronz la tenis de masa proba de dublu mixt) la WTT Star Contender Doha 2024.

actualitate, 23:45