20:00

Olanda invinge Mexic, scor 2-1, in optimile Cupei Mondiale 2014: Batavii vor juca in sferturi cu invingatoarea dintre Costa Rica si Grecia

Olanda a reusit o victorie spectaculoasa, duminica seara, in optimile Cupei Mondiale 2014, invingand selectionata Mexicului cu scorul de 2-1. Pentru Olanda au marcat Sneijder 88 si Huntelaar 90+4 penalti),. continuă pe B1

LIVE TEXT Olanda - Mexic, ora 19.00. Duel cu surprize in optimile Cupei Mondiale

Olanda - Mexic este cel de-al treilea meci din optimile Cupei Mondiale din Brazilia. Olanda si Mexic se intalnesc, duminica, de la ora 19. 00, pe Estadio Castelao, din Fortaleza, intr-un meci la finalul caruia una dintre echipe va pleca acasa. Partida va fi transmisa pe posturile TVR si va putea fi urmarita live text pe romanialibera. ro.

LIVE TEXT Olanda - Mexic: 0-0. A inceput duelul din optimile Cupei Mondiale

Olanda invinge fortareata mexicana in cel mai dramatic meci din Brazilia. Urmeaza razbunarea pentru Romania

Olanda, adevarata campioana mondiala, a invins duminca seara Mexicul cu 2-1, dupa ce mexicanii au condus cu 1-0 pana in minutul 88. Olandezii, bagati in cuptorul infernal de la Fortaleza in care mexicanii jucau pentru a doua oara in Brazilia si erau ca pestii in apa in acea caldura umeda, avusesera pana in minutul 88 un penalty meritat refuzat, o bara si un sut al lui Robben scos ca la handbal de portarul Ochoa. In minutul 88, olandezii au facut o schema magistrala din corner: cand toti mexicanii se asteptau la o minge deviata spre poarta, olandezii au trimis cu capul in afara careului, mingea s-a dus in spate, iar Sneijder a trimis o torpila in plasa foto) - prima minge pe care portarul minune Ochoa nu a vazut-o in Brazilia. La 1-1, in minutul 4 de prelungiri, Robben a crosetat in careul mexican, a fost faultat, iar olandezii au inscris de la punctul cu var pentru 2-1 si calificarea in sferturile de finala. Ce meci, cel mai frumos de la mondial, Olanda este cu adevarat adevarata campioana mondiala, care nu are nici un tilul mondial. Urmatorul pas? Razbunarea suprema este asteptata de toata Romania: Olanda sa bata si Grecia daca se califica elenii), echipa care a fost sustinuta de arbitraj atat in barajul contra Romaniei, dar si in ultimul meci din grupele CM 2014 cand s-au calificat in ultimele secunde dintr-un penalty controversat.

Doi suporteri au murit in timpul manifestarilor de bucurie dupa calificarea Algeriei in optimile Cupei Mondiale

Doua persoane au murit in timpul manifestarilor de bucurie dupa calificarea Algeriei in optimile Cupei Mondiale

Doua persoane au murit si 31 au fost ranite, in Algeria, in timpul manifestarilor de bucurie dupa calificarea nationalei acestei tari in optimile de finala ale Cupei Mondiale. Una dintre victime, de 16 ani, .

Franta si Elvetia s-au calificat in optimile Cupei Mondiale

Reprezentativele Frantei si Elvetiei s-au clasat pe primele doua locuri in grupa E a Cupei Mondiale si s-au calificat in optimile competitiei, dupa meciurile disputate, miercuri, cu Ecuador, respectiv Honduras.

Barack Obama, mandru de calificarea selectionatei SUA in optimile Cupei Mondiale 2014

Presedintele american Barack Obama si-a inceput un discurs sustinut in Minnesota, joi, felicitand nationala de fotbal a SUApentru calificarea in faza optimilor Cupei Mondiale 2014, scrie BBC News.

actualitate, 20:00